Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

1-23029_g

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego obchodzony jest w Polsce i wielu innych krajach od 2001 roku. Historia tego dnia sięga roku 1979, kiedy to 25 maja zaginął 6 letni Etan Kalil Patz na Dolnym Manhattanie w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku. Chłopiec po raz pierwszy sam szedł na przystanek, skąd miał go zabrać szkolny autobus. Etan na miejsce nigdy nie dotarł, a ślad po nim zaginął. Sześciolatek był najintensywniej poszukiwaną osobą w Stanach Zjednoczonych, był pierwszym zaginionym dzieckiem, którego zdjęcie zostało umieszczone na kartonach z mlekiem, co teraz jest powszechnym sposobem w przypadkach informowania o zaginionych dzieciach. Rozwieszono tysiące plakatów a poszukiwania trwały na skalę międzynarodową. Rodzina wyznaczyła nagrodę za jego odnalezienie. Chłopiec nie jest już poszukiwany, w 2001 r. Etan został oficjalnie uznany za zmarłego, a śledztwo zawieszono już dużo wcześniej. Dzień jego zaginięcia stał się Narodowym Dniem Zaginionych Dzieci.

W tym roku 25 maja wypada w przeddzień długiego weekendu. Dlatego tego dnia będziemy informować rodziców o zagrożeniach i sposobie radzenia sobie w sytuacji zaginięcia dziecka oraz uwrażliwiać społeczeństwo na to, by reagowało na widok samotnych dzieci, które często są na tyle przerażone, że nie inicjują kontaktu z otoczeniem.

Ochotnicza Straż Pożarna Niewachlów – Kielce, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, który przypada na 25 maja, postanowiła przeprowadzić działania informacyjne związane z problemem zaginięć najmłodszych. Tego dnia druhny i druhowie z OSP Niewachlów – Kielce wejdą w przestrzeń publiczną Galerii Korona, opowiadając o zagrożeniach, sposobach reagowania i przybliżając temat zaginięć dzieci w Polsce.

 

 

Dodaj komentarz